Salattujen elämien Jasmin Hamid arvioi pareja Seiskassa
TANSSIN KILPAA SM-TASOLLA!
Jasmin aloitti kilpatanssin 12-vuotiaana ja tanssi opiskelu- vuosiinsa asti.
Jasmin tekee silloin tällöin improvisaatio keikkoja Salkkari- näyttelijöiden Mia Ehnroothin ja Kirsi Ståhlbergin kanssa.
Jasmin näytte- lee Salatuissa elämissä Kata- riina Mäkelää. Lääkäri-Kata- riinan hoidetta- vana kuvassa on Isabella Holmia näyt- televä Kirsi Ståhlberg.
Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelman Seiskan raadin tuomari haluaisi aloittaa jälleen kilpailemisen.
S eiskan tanssiraa-
dissa tähtipareja ruotii tänä vuonna suosikkisarja Sala- tuista elämistä tut- tu näyttelijä Jasmin Hamid, 28. Jasminilla on itsel- lään vahva kilpatans- sitausta, ja hän on kil- paillut aktiivisesti SM- tasolla.
−Aloitin kilpatans- sin 12-vuotiaana, ja si- tä tuli veivattua en- simmäisiin Teatteri- korkeakoulun vuosiin
Jasmin Hamid näyttelee Sala- tuissa elämissä ja tekee silloin tällöin improvisaatio- ja muita keikkoja Salkkari-näyttelijöi- den Mia Ehnroothin ja Kirsi Ståhlbergin kanssa perusta- mansa yrityksen Tesianin kautta.
too. Viime vuosina
Jasminia on kui- tenkin alkanut kut-
kuttaa paluu tanssi- parketeille.
−Olemme yhden tut-
tavamiehen kanssa käy- neet tanssimassa. Hänel- lä on myös pitkä tauko ta- kanaan. Haaveena olisi jatkaa kilpailemista. Oli- si kiva katsoa vielä kerran, miten pärjään. Jasmin
on tanssinut kymppitansseja, eli vakiot
Salatut elämät
asti. Koulu alkoi viedä lopul- ta niin pal-
jon ai- kaa, et- tä tans- siminen jäi, Jas- min ker-
ja lattarit ovat hänelle tuttuja. Teatterikoulu oli rankka
Näyttelijäksi Jasmin halusi pie- nestä pitäen. −Tosin minulla oli 20 muutakin
haaveammattia. Halusin esimer- kiksi astronautiksi ja kukkakaup- piaaksi. Näyttelemisestä en kui- tenkaan paljon puhunut, se tun- tui jotenkin niin kaukaiselta. Te- atterikorkeakouluunkin hain lu- kion jälkeen kaikessa hiljaisuu- dessa, hän muistelee. Jasmin pääsi sisään huippu- suosittuun opinahjoon heti ensim- mäisellä yrittämällä, mikä on to- della harvinaista. −Se oli mahtava juttu, sillä mi- nulla oli kova motivaatio opiske- luun. Kouluaika oli minulle kui- tenkin tosi rankkaa. Se johtui var- maankin paljolti siitä, että olin niin nuori ja kävin samalla läpi myös aikuistumisen prosessia. Myös Jasminin ajatukset näyt- telijäntyöstä vaihtelivat. −Ennen koulua olin varma, et- tä näytteleminen on minun juttu-
TEKSTI ANNE TAHVOLAINEN KUVAT JAN LÖNNBERG, MTV3 JA JASMININ KOTIALBUMI
ni. Seuraavan kerran olin samaa mieltä silloin, kun valmistuin.
Ehdolla kunnallisvaaleissa
Jasmin toimi kouluaikana Teat- terikorkeakoulun ylioppilaskun- nan hallituksessa ja oli viimei- senä opiskeluvuotenaan sen pu- heenjohtaja.
−Ehkä juuri siitä lähti innostuk- seni politiikkaan. Olin ehdolla kunnallisvaaleissa 2008, ja minut valittiin varavaltuutetuksi. Olen myös kulttuuri- ja kirjastolauta- kunnan varajäsen. Jasmin on vihreiden kunnal- lisvaaliehdokkaana Helsingissä myös tänä syksynä.
−Olen odottanut näitä vaale- ja neljä vuotta. Varavaltuutettu- na olen huomannut, että pystyn konkreettisesti vaikuttamaan asi- oihin.