This page contains a Flash digital edition of a book.
sinopale.org 8


Yazan: Annica Bauer SİNOPALE’DE BU YIL


Uluslararası Sinop Bienali’nin dördüncüsü bu yıl 1 Ağustos’ta başladı. 12 kişilik bir küratörler ekibi ile 20’den fazla sanatçı, eserlerin üretimini tasarlayıp planlarken organizasyon ekibi de altyapıyı hazırlıyor. Bu yıl yine gençler iş başında. Farklı ülkelerden gelen gençler Sinop’lu gençlerle birlikte uluslararası organizasyonun gerçekleşmesinde önemli roller üstleniyorlar. Aynı zamanda da öğreniyorlar. Her yaştan her eğitimden geniş uluslararası bir gönüllü ekibi Sinop’un sanat aracılığıyla gelişimine katkıda bulunmak için el ele çalışıyor.


Küratörler


Bir “kültürel işbirliği” projesi olan Sinop Bienali, ‘‘Sinopale’’, diğer bienallerden farklı olarak mutlaka biden fazla küratör tarafından gerçekleştiriliyor. Bu ekip, salt kavramsal çerçeveyi oluşturmaktan öte Sinopale kültürel iletişim ve işbirliği ağının bir bağlantı noktası işlevini de üstleniyor. Her küratör kendi kaynaklarının bilgisini, deneyimlerini ve çevresini Sinopale’nin gerçekleşmesi için kullanıyor. Bu şekilde bir sivil hareket olarak Sinopale’nin yerel, ulusal ve uluslararası alanlarda etkisini güçlendiriyor. Bu yılki Sinopale’nin küratörleri: Aslı Çetinkaya, Elke Falat, Işın Önol, Dimitrina Sevova, Janet Kaplan, Beral Madra, Sean Kelly, Jacqueline Heerema, Ronald Boer, Eliane Esther Bots, Ana Riaboshenko, Francesco Ragazzi, Francesco Urbano, Rozemarjin Schowenaar.


Sanatçılar


Sinopale, Uluslararası Sinop Bienali, ulusal ve uluslararası sanatçıları ağırlamaktan mutluluk duyar. Alpin Arda Bağcık, İnsel İnal, Hande Varsat, Özlem Sulak, Sümer Sayın, Volkan Kaplan & A. Erdem Şentürk (Turkey); Andreas (muk) Haider, Bernd Oppl, Brigitte Bodenauer, Liddy Schefknecht (Austria), Francesco Bertele (Italy); Amélie Brisson-Darveau (Canada); Ashley Hunt (USA); Berglind Hlynsdottir (Iceland), Cat Tuong Nguyen (Vietnam),Evelina Domnitch (Belarus) & Dmitry Gelfand (Russia), Karen Geyer (Germany), Monika Drożyńska (Poland), Petra Elena Köhle & Nicolas Vermot Petit-Outhenin (Switzerland), Quynh Dong (Vietnam), Riikka Tauriainen (Finland), Shilpa Ghupta, Minna Hint (Estonia), Harun Farocki (Germany), Eleonore de Montequiou (France), Chris Oakley (Great Britain), Monika Rechsteiner (Switzerland), Reinigungsgesellschaft (Germany), Lina Selander (Sweden), Özlem Sulak (TR)


Mekanlar


Dr. Rıza Nur İl Halk Kütüphanesi Dr. Rıza Nur , Türk siyasetçi, devlet adamı, yazar, Türkolog-tarihçi ve hekimdir. 1879 yılında Sinop’ta doğmuştur. 1942’de İstanbul’da ölmüştür. 1. Ve 2. Dönem TBMM’de Sinop milletvekilliği yapmıştır. Türkiye’nin ilk Maarif Vekili Eğitim Bakanıdır. Moskova Antlaşması ve Lozan Antlaşması müzakerelerine Atatürk’ün yolladığı devlet adamlarındandır. 1926’da Sinop’ta bir kütüphane kurarak, gelir kaynaklarıyla birlikte kamuya vakfetmiştir.


Lonca Kapısı Eski çağlardan kalan kale surlarının 6 tane kapısından biri olan “Lonca Kapısı” Sinop’un önemli tarihi bir sembolüdür. 1950 yılında Karayolu yapımında yok olan kapılardan geriye yalnızca “Lonca Kapısı” ve “Kumkapı” kalmıştır.


Tarihi Sinop Cezaevi Üç yanı denizle çevrili olan tarihi kalenin içerisinde yer alan cezaevi İç kale denilen bölgede yer almaktadır. İç kale’nin resmen zindana dönüştürülmesi 1887 yılında Osmanlı İmparatorluğu Döneminde olmuştur.


Sabahattin Ali, Refik Halit Karay, Mustafa Suphi, Ahmet Bedevi Kuran,


Ruhi Su, Burhan Felek, Zekeriye Sertel bu cezaevinde yatmış bazı isimlerdir. Cezaevini anlatan şiirler kaleme alınmış, “Aldırma Gönül” (Sabahattin Ali) popüler olmuştur. Cezaevi, kültür ve sanat etkinlikleri yapılmak üzere planlanacaktır.


Sinop Arkeoloji Müzesi Sinop’ta ilk müzecilik faaliyetleri 1921 yılında başlamıştır. Eserler, 1921 yılından itibaren Atatürk’ün 1928 yılında yeni harfleri Sinop halkına tanıttığı Mekteb-i İdadi’de toplanmaya başlamıştır.


Pervane Medresesi Pervane Medresesi Sinop’taki tarihi bir medresedir. Sinop’un düşman baskısından kurtulmasının hatırası olarak 1262 yılında Selçuklu veziri Süleyman Pervane tarafından yaptırılmıştır. Günümüzde, içinde restoran ve mağazalar bulunmaktadır. 2002 yılında Kültür ve Turizm alanlarında kullanılmak üzere Sinop Valiliği’ne tahsis edilmiştir.


Eski Buzhane Binası Uzun yıllar atıl kalan tarihi buzhane binası Türkiye’ye örnek olacak ve müze haline getirilecektir.


Tarihi Saat Kulesi Sinop Tarihi Saat Kulesi’nin kimler


tarafından ne zaman yapıldığı bilinmemekle beraber Osmanlı Döneminde yapıldığı rivayet edilmektedir. Eski dönemlere ait yapı şehre bir tarih bilinci aktarmaktadır.


Kemalettin Sami Paşa Spor Salonu Kemalettin Sami Paşa 1884 yılında Sinop’ta doğmuştur. Birinci Dünya Savaşı’nda ve Kurtuluş Savaşı’nda komutan olarak savaşa katılmış ve başarı göstermiştir. 1926’da korgeneralliğe yükselmiştir. Sinop Kemalettin Sami Paşa’nın hatırasını, ismini binalara vererek yaşatmaya çalışmaktadır.


Barış Manço Parkı Türk halkının çok sevdiği ve çocuklara çok değer verdiği bilinen sanatçı Barış Manço’nun adının verildiği park, Sinop’lu küçükler ve tüm halk tarafından çok sevilmektedir.


Tekel Binası Şehrin ortasında konumlanan bina , şimdilerde eski işlevinden uzakta, şehrin kültür-sanat etkinlikleriyle topluma yeniden kazandırılmaktadır.


Albayrak Evi Bu yıl Albayrak ailesi, yeni restore ettikleri tarihi evin bahçesini Sinopale etkinlikleri için tahsis ettiler.


Page 1  |  Page 2  |  Page 3  |  Page 4  |  Page 5  |  Page 6  |  Page 7  |  Page 8  |  Page 9  |  Page 10  |  Page 11  |  Page 12  |  Page 13  |  Page 14  |  Page 15  |  Page 16