This page contains a Flash digital edition of a book.
sayı: 1/2011


SİNOP’U NASIL BİR GELECEK BEKLİYOR? Yıllar önce Karadeniz Bölgesi’nin kültürel ve ticari açıdan stratejik önemi en yüksek kentlerinden biri olan Sinop, bir çok medeni- yete de ev sahipliği yaptı. sayfa 2’de


“Sinop halkı tarihçisinden, sosyoloğuna, arkeoloğundan, şehir kalkınmacısına kültür ve sanatın şehir kalkınmasında önemini arttırmak için var gücüyle çalışacak.”


Devlet Bakanı Egemen Bağış 11 mayıs 2011


tarihinde Türkiye ve AB Sivil Toplum Diyalogu-II Projesi “Kültür ve Sanat Hibe Programı” Açılış Toplantısında Türk halkını AB’ye, AB halklarını da Türk halkına tanıtacak sivil toplum diyaloğunun yapılan işin en önemli ayağı olduğunu söyledi. Ayrıca Kültür ve Sanat Hibe Programları çerçevesinde yürütülecek projelerin pek çok amaca hizmet vereceğini vurguladı.


Bağış; kurulacak kültür köprüleri marifetiyle Ayder Yaylası’nda Katalonya’nın “Sardanası” ile Doğu Karadeniz’in “Horon”unun buluşacağını, dünyaca ünlü modern dans sanatçılarının performanslarının Nemrut’a taşınacağını, Sinop halkının tarihçisin- den, sosyoloğuna, arkeologundan, şehir kalkınmacısına kültür ve sanatın şehir kalkınmasında önemini arttırmak için var gücüyle çalışacağını sözlerine ekledi.


Egemen Bağış sözlerini “Türkiye ve AB Sivil Toplum Diyaloğu- II projesinin, Türkiye’deki sivil toplum ile AB’de bulunan muhatapları arasındaki ortak bilgi diyalog ve uzun vadeli işbirliğini güçlendireceğine yürekten inanıyorum.” diyerek tamamladı.


“Otel Nokul” Maria Papadimitriu, Sinopale 3, 2010, Yerleştirme, Tarihi Sinop Cezaevi / Fotoğraf: Yalçın Kesen, 2010


ŞEKİLLENDİRECEK Kentlerinin geleceğini kentte yaşayanların ele alması fikri ile ortaya çıkan “Geleceği Biriktirmek” projesi etkinlikleri 7 Eylül 2011 tarihlerinde Sinop’ta başlıyor. Sinoplu- lar bu projeyle kentlerinin geleceğini kendi-


leri şekillendirecekler… http://gelecegibiriktirmek.europist.net/


S


inop’un mevcut değerlerinin farkındalığını arttırmak, yok olan değerleri ortaya koyarak onları canlandırmak amacı taşıyan “Geleceği Biriktirmek” projesi, 7–8 Eylül 2011 tarihlerinde yapılacak Kent Buluşması ile Sinop’ta başlıyor.


Geleceği Biriktirmek projesi, geçtiğimiz yıl üçüncüsü düzenlenen Sinopale Uluslararası Sinop Bienali’nin bir uzantısı niteliğinde ilk kez Sinop’ta gerçekleştiriliyor. Sinop’un geleceğinin şekillenmesi yönündeki en önemli adımlardan biri sayı-labilecek etkinlikte, Sinop halkı yurtiçinden ve Avrupa’dan gelecek birçok sanatçı ve kültür aktörü ile bir araya gelme şansını yakalayacak. Sinop’un geleceğini şekillendirmek için fikir alışverişinde bulunulacak seminer ve atölye çalışmalarında, “Sinop’un geleceği nasıl olmalı?”, “Geleceği kurgularken ve inşa ederken geçmişten ve günümüzden neler saklanmalı?”, “Sinop’a daha sürdürülebilir bir fayda sağlamak için nasıl çalışmalar yapılmalı?” gibi pek çok soruya da yanıt aranacak.


Tüm bu düşünce sürecinde yer alacak ve Sinoplularla işbirliği yapacak sanatçılar tarafından üretilecek eserler ise 17 Eylül–17 Kasım arasında kentin farklı mekanlarında sergilenecek. Sinop için geçici bir “Kent Müzesi” oluşturacak olan sergi Sinop halkının hayallerini ve beklentilerini yansıtacak. Proje hakkında detaylı bilgi için web sayfası http://gelecegibiriktirmek.europist.net ‘I takip edebilirsiniz.


SİNOP’UN GELECEĞİNİ SİNOPLULAR


Egemen Bağış


Page 1  |  Page 2  |  Page 3  |  Page 4  |  Page 5  |  Page 6