This page contains a Flash digital edition of a book.
Massachusetts Institute of Technologyn (MIT) kansantalous- tieteen professori Bengt Holmström seuraa Euroopan talouskriisiä Yhdysvalloissa. Hän vastasi Priman kysymyksiin siitä, millaisia ajatuksia eurokriisi herättää Yhdysvalloissa.


M


Holmström kehottaa suomalaisia varautu- maan kaikenlaisiin yllätyksiin euroalueen hajoamista myöten. Hän sanoo, että Euroo- pan rahaunionin rakenteita on edelleen pa- rannettava, jos euroalue halutaan säilyttää. EU:n ja Yhdysvaltojen väliset vapaakaup-


paneuvottelut aiotaan käynnistää heti Yh- dysvaltojen presidentinvaalin ratkettua. Talouskriisit vauhdittavat neuvotteluja. EK pitää neuvottelujen aloittamista tärkeänä, koska Yhdysvallat on Suomelle merkittävä taloudellinen yhteistyökumppani.


inkälaisina amerikkalaiset nä- kevät Euroopan selviytymis- mahdollisuudet kriisistään? Tavalliset amerikkalaiset eivät jaksa olla kiinnostuneita siitä,


miten Eurooppa hoitaa kriisejään. Yhdysvalloil- la on riittävästi omiakin talousongelmia ja vaa- lit ovat tulossa. Ne vievät päähuomion. Euroo- pan kriisin heikko uutisarvo näkyy lehdistön vä- häisessä kirjoittelussa ja poliitikkojen laimeassa kiinnostuksessa. Yhdysvaltain hallitus, keskuspankki ja Wall


Street sen sijaan seuraavat EU:n talouskriisiä huolestuneina ja toivovat, että Eurooppa pa- lauttaisi luottamuksen euroon ja pankkijärjes- telmään yhteisvastuun kautta. Tulonsiirrot Eu- roopan sisällä eivät luonnollisesti näyttele ko- vin suurta osaa heidän laskelmissaan. Euroopan pankkijärjestelmän ajautuminen hallitsematto- maan kriisiin toisi Amerikan taloudellekin suu- ria ongelmia. Uuden lainsäädännön takia Yhdys- valtain keskuspankin Fedin kädet ovat paljon sidotummat kuin 2008. Se ei enää pysty pelasta- maan sijoitusrahastoja talletuspaon estääkseen. Aseet kriisin torjumiseen ovat näin heikommat kuin neljä vuotta sitten.


Minkälaisen yhteenvedon voisi tehdä ame- rikkalaisten taloustieteilijöiden ajatuksista? Taloustieteilijöiden näkemykset Euroopan ra- haunionista vaihtelevat, mutta vähemmän kuin Euroopassa. Täällä ollaan yleisesti skeptisempiä.


34 7/2012


Perusteluna on se, että EU on liian epäyhtenäi- nen talousalue rahaunioniksi ja toisaalta rahau- nioni yksinään riittämätön pitämään euroalueen kasassa. Löysien rahaunionien historia ennakoi tällaisen unionin purkautumista ennemmin tai myöhemmin. Jotta tältä kohtalolta vältytään, ra- haunioni vaatii rakenteellisia uudistuksia ja sel- keämmän vision tulevaisuudesta.


Voiko tämän tulkita siten, että Euroopan on turha odottaa Yhdysvalloista viisasten kiveä, jonkinlaista älyllistä Marshall-apua rahaunio- nin ongelmien ratkaisemiseksi? Etenkin Euroopasta kotoisin olevat taloustietei- lijät seuraavat kriisiä aktiivisesti ja monet ovat myös osallistuneet päätöksentekoon ainakin epäsuorasti. Näkemykset talouskriisin syistä ja kulusta vaihtelevat suuresti, joten ratkaisuista- kin ollaan eri mieltä. Hyvänä pidän sitä, että kes- kustelufoorumeja on riittävästi. Erilaiset kirjoi- tukset aiheesta ovat olleet asiallisia ja ajatuksia herättäviä.


Miksi Yhdysvallat onnistuu pitämään dollarin maksuvälineenä, vaikka eri osavaltiot pärjää- vät taloudenhoidossaan hyvin vaihtelevasti? Yhdysvallat ei ole pelkkä rahaunioni, vaan syvälle integroitu talousunioni. Maan pankkijärjestelmä on käynyt läpi monet kehitysvaiheet, ja sen his- toriasta ja kokemuksista olisi hyötyä myös Eu- roopan rahaunionille. Keskeinen ero on se, että osavaltioiden talou-


››


Page 1  |  Page 2  |  Page 3  |  Page 4  |  Page 5  |  Page 6  |  Page 7  |  Page 8  |  Page 9  |  Page 10  |  Page 11  |  Page 12  |  Page 13  |  Page 14  |  Page 15  |  Page 16  |  Page 17  |  Page 18  |  Page 19  |  Page 20  |  Page 21  |  Page 22  |  Page 23  |  Page 24  |  Page 25  |  Page 26  |  Page 27  |  Page 28  |  Page 29  |  Page 30  |  Page 31  |  Page 32  |  Page 33  |  Page 34  |  Page 35  |  Page 36  |  Page 37  |  Page 38  |  Page 39  |  Page 40  |  Page 41  |  Page 42  |  Page 43  |  Page 44  |  Page 45  |  Page 46  |  Page 47  |  Page 48  |  Page 49  |  Page 50  |  Page 51  |  Page 52  |  Page 53  |  Page 54  |  Page 55  |  Page 56  |  Page 57  |  Page 58  |  Page 59  |  Page 60  |  Page 61  |  Page 62  |  Page 63  |  Page 64  |  Page 65  |  Page 66  |  Page 67  |  Page 68